سه شنبه 29 اسفند 1396
قیمت دلار پرداخت آنلاین 4850 تومان
info@nic-pay.com
02188621390

سیاست اشتباه دولت در پایین نگه داشتن دستوری نرخ ارز

سیاست اشتباه دولت در پایین نگه داشتن دستوری نرخ ارز

رئیس کل اسبق بانک مرکزی بیان کرد: پایین نگه داشتن دستوری نرخ ارز از سوی دولت اشتباه بوده است. اگر می‌شد توصیه‌ای به دولت کنیم این بود که بایستی سعی می‌کرد در سال‌های اول یا دوم فعالیت خودش تک‌نرخی کردن ارز را محقق بکند که نکرده است.

 به نقل از تسنیم، طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی در گفت‌و‌گو با برنامه پایش در پاسخ به سوال « پیش‌بینی شما در مورد بازار ارز چیست؟ » بیان کرد: دولت و آقای رئیس‌جمهور از ابتدای شروع مسئولیت‌شان قول تک‌نرخی کردن بازار ارز را داده بودند و به این سمت حرکت کردند. کارهایی هم در این زمینه با سرعت کم انجام شده‌است، اگر می‌شد توصیه‌ای به دولت کنیم این بود که بایستی سعی می‌کرد در سال‌های اول یا دوم فعالیت خودش تک‌نرخی کردن ارز را محقق کنند که نکرده است.

مظاهری بیان کرد: تک‌نرخی کردن به دو معنی می‌تواند انجام شود؛ یکی دولت یک نرخ واحد را در نظر بگیرد و بگوید این نرخی که اعلام می‌کنیم نرخ ارز است؛ این مدل تک‌نرخی کردن دولتی است ولی اقتصادی نیست.

نوع دیگر تک‌نرخی به این صورت است که نرخ ارز را بازار تعیین کند و البته دولت مراقبت کند که تنش ها و نوسان‌های غیرمعمول چه در جهت افزایش ناگهانی و چه در جهت کاهش ناگهانی جلوگیری کند و بازار را به آرامش برساند.

اگر تک‌نرخی کردن به روش دوم انجام شود برآورد کارشناسان این است که نرخ تک‌نرخی بالاتر از نرخ آزاد ارز کنونی است؛ اما سیاست دولت و بانک مرکزی این است که ارز را تک‌نرخی دولتی کنند یعنی دولت نرخ ارز را اعلام کنند. دولت با پشتوانه ذخایر ارزی بانک مرکزی از این نرخ حمایت می‌کند.

مظاهری اضافه کرد: انگیزه دولت برای تک‌نرخی کردن دولتی این است که از نرخ مذکور جهت تبلیغات انتخاباتی استفاده کنند و عنوان کند که از اول دولت یازدهم نرخ دلار را نسبت به دلوت قبل کاهش دادیم و در بازه قیمتی کمتر از نرخ ارز در دولت قبل آن را مدیریت کردیم و نرخ ارز را افزایش ندادیم.

پیش بینی می‌شود اگر دولت نرخ ارز را دستوری پایین نگه‌ ندارد نرخ ارز سال آینده بیش از 4 هزار تومان خواهد شد.

 

برچسب ها : قیمت ارز,دلار,یورو,دولت,سیاست دولت,تک نرخی,نرخ ارز,

  • نوشته شده توسط : مدیریت سایت
  • شنبه 6 آذر 1395
  • دیدگاه : 0
دیدگاه شما
قیمت دلار پرداخت آنلاین : 4850 تومان

مقدار ارز مورد نظر :تومان

با 7 درصد کارمزد

افزایش اعتبار