سه شنبه 29 اسفند 1396
قیمت دلار پرداخت آنلاین 4850 تومان
info@nic-pay.com
02188621390

ویزا یا مستر کارت؟ کدام‌یک نبرد را خواهد برد؟

ویزا یا مستر کارت؟ کدام‌یک نبرد را خواهد برد؟

 

ویزا و مستر کارت دو غول بزرگ خدمات مالی سال خوبی را پشت سر نگذاشته‌اند. علی‌رغم اینکه ویزا چهارماهه سوم سال 2016 را به‌ خوبی پشت سر گذاشت اما در نهایت سهام این شرکت تنها 4% رشد داشت و در طرف دیگر مستر کارت نیز اوضاع چندان بهتری ندارد و سهام آن در سال 2016 تنها 1% رشد داشته است.ازاین‌رو هر دو شرکت برای افزایش حجم معاملات و سود روش‌های متفاوتی را در پیش‌گرفته‌اند وبه دنبال راهی برای افزایش قیمت سهام هستند. ویزا با امضای قرارداد همکاری با پی پال (NASDAQ:PYPL) و مستر کارت با تلاش برای ورود به بازار چین درصدد جبران هستند اما باید دید که در بلندمدت عملکرد هریک چگونه خواهد بود.

سهام ویزا: معامله با پی پال

اخیراً ویزا همکاری جدیدی را با رقیبت قدیمی خود پی پال کلید زده است. این دو شرکت بیش از ده سال است که با یکدیگر رقابت می‌کنند، علی‌رغم تلاش‌های قبلی پی پال برای تصاحب مشتریان ویزا در این قرارداد جدید پی پال متعهد شده است مشتریان را به استفاده از خدمات ویزا تشویق کند و حجم هزینه‌های مصرفی آن را افزایش ‌دهد و در عوض پی‎پال به فروشگاه‎های فیزیکی بیشتری راه می‎یابد. این همکاری می‌تواند فرصت مناسبی برای هر دو شرکت باشد.

درگذشته پی پال با تمرکز بر حساب بانکی، مشتریان را به استفاده هرچه بیشتر از حواله بین‌ بانکی پویا (ACH) تشویق می‌کرد. هزینه هر معامله‌ای که در غالب ACH انجام می‌شود تنها 20- 50 سنت است. در مقابل کارمزد حاصل از تراکنش‎هایی که با استفاده از کارت اعتباری و کارت نقدی (دبیت کارت) سر می‌گیردبه ترتیب 2% و 1% از هزینه نهایی فروش را شامل می‌شود؛ و به لطف این همکاری ویزا می‌تواند زین پس روی این پول کلان حساب کند.

 از طرفی پی پال بیش از 188 میلیون اکانت فعال دارد و در چهار ماه اخیر 1.4 میلیون تراکنش آنلاین را مدیریت کرده استکه این مقدار در مقایسه با قبل 25 درصد افزایش داشته است.با دسترسی پی پال به فروشگاه‌های فیزیکی (واقعی) مشتریان پی پال می‌توانند در مناطقی که پرداخت‎های بدون اطلاعات تماسِ ویزا پشتیبانی می‎شود از اکانت خود استفاده کنند. این امر میلیون‎ها فروشگاه را به تعداد در حال رشد نقاط فروش (POS) پی‎پال در خرده‎فروشی اضافه می‎نماید.

سهام مستر کارت: آیا مستر کارت برنامه رشد بهتری دارد؟

مستر کارت شرکت خدمات مالی کوچک‌تر امریکا، شیوه متفاوتی برای افزایش قیمت سهام خود در پیش‌گرفته است.خبرها حاکی از آن است که شایدمستر کارت برای فعالیت در چین درخواست مجوز کند.این اتفاق ارزیابی تحلیل گران برای سال آینده را سرعت می‌بخشد و به رشد سهام مستر کارت کمک می‌کند.

بعد از اینکه در سال 2012 سازمان تجارت جهانی چین را ملزم کردکه بازار کارت اعتباری خودرا به روی رقبا باز کند. چین یونیون پی (Union Pay) را به روی رقبا باز کرد.دارایی شرکت‌های فعال در یونیون پی55 تریلیون یوان(معادل8.3 تریلیون دلار امریکا) است این بازار بیش از 5.4 بیلیون کارت در گردش دارد و در سال 2015، 48% از ناخالص مصرفی و تراکنش‌های فروش به‌ واسطه کارت صورت گرفت. طبق پیش‌بینی‌ها بازار کارت چین در سال 2020 بزرگ‌ترین بازار کارت جهان خواهد بود؛ و مشخصاً این بازار فرصت بزرگی برای هر دو شرکت ویزا و مستر کارت است.

بازار چین آزاد است و شرکت‌های فعال در این بازار می‌بایست با استاندارهای امنیتی سایبری و جهانی خود را وفق دهند و سرمایه اضافی خود را در یک شرکت محلی سرمایه‌گذاری کند.از این‌ رو مستر کارت سعی دارد با این استاندارها کنار بیایند و در حال تصمیم‌گیری در مورد شریک محلی خود است.

با اینکه مستر کارت در این میدان پیشرو است اما ویزا هم بیکار ننشسته است.

ویزا پیش‌تر اعلام کرد که یک تفاهم‌نامه همکاری با یونیون پی (Union Pay) امضا کرده است. این تفاهم‌نامه در آینده راه را برای همکاری ویزا و یونیون پی هموار خواهد کرد. با ورود مستر کارد به این بازی چین به یک میدان نبرد کلیدی تبدیل می‌شودکه بار دیگر ویزا و مستر کارت را برای جذب مشتری و کسب درآمد حاصل از تراکنش رو در روی یکدیگر قرارخواهد داد.

 
 

طبق گزارش‌های در ماه جولای ویزا با انتشار گزارشی از سود خوب کسب‌شده در سه ماه سوم خبر داد.با افزایش حجم تراکنش‌ها تا سقف 12% درآمد کلی ویزا با 3% رشد به6 بیلیون دلار رسید. به‌علاوه درآمد حاصل از پردازش داده تا سقف 10 درصد بیشتر شد.بدین ترتیب درآمد سالیانه شرکت 7%-8% رشد داشته است. انتظار می‌رود که نرخ افزایش سود حاصل از هر سهم ویزا دو رقمی شود.

محرک اصلی که می‌تواند سهام ویزا را به حرکت درآورد بازخرید سهام شرکت است. ویزا 21.7 میلیون سهم خود را،با نرخ متوسط هر سهم 77.53 دلار،جمعاً به ارزش 1.7 بیلیون دلار بازخرید کرد؛ و باز در فاز دیگری5 بیلیون دلار سهم جدید را بازخرید کرد. با وجود 12.4 بیلیون نقدینگی و جریان قوی نقدینگی، سهام ویزا فرصت خوبی برای تطبیق با معیارهای سهامداران دارد.

در طرف دیگر مستر کارت در یک‌چهارم دوم سال با 13% رشد، درآمد خود را به 2.7 بیلیون دلار رساند.به‌ علاوه شرکت شاهد افزایش حجم خرید تا سقف 9% و افزایش حجم فعالیت‌ها خارجی تا حجم 10% درصد بود. مستر کارت نیز از ذخیره نقدی خود برای خرید سهام استفاده می‌کند و تاکنون5 میلیون سهم خود به ارزش 462 میلیون دلار خریداری کرده است و خرید 2.7 بیلیون سهام دیگر را در برنامه دارد.

خلاصه‌ای از وضعیت ویزا و مستر کارت

در سال 2015 سهام ویزا17% رشد داشت، اما در سال 2016 درصد رشد سهام ویزا تنها 4% بود. در حال حاضر 52 هفته است که سهام ویزا با قیمت خوبی معامله می‌شود، به نظر می‌رسد شرکت از لحاظ مالی سالم و در حال رشد است البته بازخرید سهم‌ها برای رشد سهام ویزا باید ادامه داشته باشد.

در طرف دیگر سهام مستر کارت در سال 2015، 19% رشد داشت و این نرخ رشد در سال 2016 تنها 1.5% بود. مستر کارت در مقایسه با ویزا سهم کمتری از بازار سرمایه‌گذاری را در اختیار دارد(106 بیلیون دلار مستر کارت در مقایسه با 188بیلیون دلار ویزا). بازار چین محک خوبی برای تعیین عیار این دو در بلندمدت است.

هرچند بازار چین فرصت خوبی برای ویزا است و منبع عظیمی از مشتریان اصلی و دارندگان کارت در اختیار ویزا قرار می‌دهد، اما در حال حاضر حرکت مستر کارت تحسین‌ برانگیز است چرا که با سرعت بیشتری به سمت بازار چین شتاب برداشته است و این حرکتی است که از چشم سرمایه‌گذاران پوشیده نیست.

منبع:

http://investorplace.com/2016/08/visa-stock-mastercard-stock-v-ma-winning/2/#.WAUnRuB97IU

برچسب ها : ویزا کارت,مستر کارت,ویزا یا مستر کارت,master card,visa,visa card,pay pal,پی پال,پی پل,

  • نوشته شده توسط : مدیریت سایت
  • شنبه 6 آذر 1395
  • دیدگاه : 0
دیدگاه شما
قیمت دلار پرداخت آنلاین : 4850 تومان

مقدار ارز مورد نظر :تومان

با 7 درصد کارمزد

افزایش اعتبار