سه شنبه 29 اسفند 1396
قیمت دلار پرداخت آنلاین 4850 تومان
info@nic-pay.com
02188621390

زمزمه تشکیل بانک چند‌ملیتی در ایران

زمزمه تشکیل بانک چند‌ملیتی در ایران

به نقل از مهر، مدیر‌عامل بانک ایران و ونزوئلا از احتمال تبدیل شدن این بانک به بانک چند‌ملیتی خبر داد.

داوود بنایی درباره تغییر ماهیت بانک ایران و ونزوئلا گفت: در رابطه با تغییر ماهیت بانک ایران و ونزوئلا و تبدیل شدن آن به بانک چند‌ملیتی، سهام‌داران بانک نظر خواهند داد و تصمیم‌گیری می‌کنند؛ هم‌اکنون 50 درصد سهام این بانک از سوی طرف ایرانی در اختیار بانک توسعه صادرات و 50 درصد مابقی در اختیار ونزوئلا قرار دارد. این امکان وجود دارد که بخشی از سهام این سهام‌داران کم شده و به کشورهای دیگری ازجمله چین و ترکیه یا برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانیان مقیم خارج از کشور، واگذار شود تا ماهیت خارجی آن حفظ شود و به جای دو ملیتی ، یک بانک چند ملیتی شود.

مدیر‌عامل بانک ایران و ونزوئلا افزود: هر تصمیمی که اتخاذ شود، از هسته، پوسته و تجربه این بانک می‌توان استفاده کرد. سهام‌دار ایرانی به دنبال این تغییر رویکرد است تا این اتفاق رخ دهد. این در شرایطی است که بانک‌های مشترک در دنیا هم وجود دارند و به‌ تازگی نیز قرار است که ایران و ویتنام بر اساس توافق در سفر رئیس‌جمهور به این کشور، بانک مشترک تشکیل دهند. در گذشته نیز موضوع ایجاد بانک مشترک ایران و روسیه مطرح شده‌بود. به هرحال ماهیت این بانک می‌تواند به جای دو سهام‌دار به چند سهام‌دار از چندین کشور تغییر یابد و بانک با کشورهایی همکار شود که تجارت بیشتری با آنها داریم.

به گفته وی، با ترکیه و چین این امکان وجود دارد که بانک مشترک و چندملیتی تشکیل شود. در این میان، طی چند سال گذشته تمام سودی که بانک ایران و ونزوئلا حاصل کرده،  به سرمایه تبدیل شده است. سرمایه اولیه بانک 560 میلیارد تومان بوده و قصد داریم تعهدات سهام‌داران تعدیه شود. سهم ونزوئلا 50 درصد است که وزارت امور خارجه و امور اقتصادی و دارایی باید تصمیم بگیرند تا اگر قرار بر تغییر ماهیت باشد، معادل همان سهام را سرمایه گذار خارجی به ونزوئلایی‌ها پرداخت کنند.

به اعتقاد بنایی، راهکارهای مختلفی برای تامین سرمایه این بانک وجود دارد. حتی این شرایط مهیا است که ایران افزایش سرمایه داده وسهم خود را از 50 درصد بالاتر ببرد. ممکن است ونزوئلایی‌ها در افزایش سرمایه شرکت نکنند و حق تقدم خود را به یک سهام‌دار دیگر بفروشند که در قانون تجارت نیز، راهکارهای آن آمده است. آن زمان به تناسب افزایش سرمایه، طرف ایرانی ممکن است 70 درصد و آن‌ها 30 درصد را داشته باشند.

برچسب ها : bank,iran,venezuela,بانک چند ملیتی,ونزوئلا,ایران,چین,ترکیه,روسیه,بانک ایران و روسیه,بانک ایران و ونزوئلا,

  • نوشته شده توسط : مدیریت سایت
  • شنبه 6 آذر 1395
  • دیدگاه : 0
دیدگاه شما
قیمت دلار پرداخت آنلاین : 4850 تومان

مقدار ارز مورد نظر :تومان

با 7 درصد کارمزد

افزایش اعتبار