سه شنبه 29 اسفند 1396
قیمت دلار پرداخت آنلاین 4850 تومان
info@nic-pay.com
02188621390

تهدید سیاست‌های پوپولیستی

تهدید سیاست‌های پوپولیستی

مقاله باراک اوباما در اکونومیست

سؤالی که این روزها ذهن خیلی‌ها را مشغول کرده این است که چرا امریکا از کشوری حامی مهاجرت، نوآوری و فناوری به کشوری تبدیل‌شده و برخلاف سیاست‌های قبلی خود موضع‌گیری می‌کند؟

اضطراب و بدبینی مردم امریکا نسبت به نوآوری، فناوری و مهاجرت درواقع بخشی از نارضایتی جهانی است که خود را در بی‌اعتمادی به نهادهای بین‌المللی و توافقنامه‌های تجاری نشان داده است. این نارضایتی‌ها اغلب ریشه غیراقتصادی دارد و از بومی‌گرایی و عوام‌گرایی که نمونه آن‌ها در تاریخ کم نیست نشاءت می‌گیرد.

آتش بی‌اعتماد به سرمایه‌داری را سیاست‌مدارانی شعله‌ور می‌کنند که به‌جای بهتر کردن شرایط تنها به دنبال بدتر کردن آن هستند. نباید فراموش کرد که سرمایه‌داری بزرگ‌ترین پرچم‌دار رفاه است که جهان تاکنون به خود دیده است، به لطف سرمایه‌داری نسبت افرادی که در فقر شدید به سر می‌بردند از 40 درصد به ده درصد کاهش‌یافته و نرخ افزایش درآمد و کاهش فقر به بیشترین حد خود در 60 سال اخیر رسیده است. این دستاوردها بدون جهانی‌شدن امکان‌پذیر نبود. همین موضوع دولت‌ها را به تناقضی دچار کرده است. از یک‌سو به مزایای سرمایه‌داری واقف‌اند و از سوی دیگر به آن بی‌اعتماد و بدبین هستند.

 با این تفاسیر دو راه پیش روی ما وجود دارد یا به اقتصاد بسته گذشته بازگردیم و یا با پذیریش عواقبی نظیر نابرابری برای پیدا کردن راهی روبه‌جلو فشار بیاوریم. البته رسالت اقتصاد بهبود اقتصادی تمام اقشار است نه صرفاً بخش کوچک و مرفهی از جامعه.

دوگانه پیش رو و راه‌حل موجود

هرچند سود محرکی است که می‌تواند چرخ ایجاد کسب‌وکارهای جدید برای تولید محصولات مشتری‌پسند را به حرکت درآورد و بانک‌ها را برای کمک به کسب‌وکارهای جدید مجاب کند؛ اما باید توجه داشت که این رفاه و رشد اقتصادی صرفاً با تیکه بر ابزارهای اقتصادی داخلی به دست نمی‌آید. چه‌بسا اقتصادهای بسته به خاطر رانت‌خواری و انحصارگرایی با شکست مواجه شوند.

از طرفی اقتصادی که در آن بخش عمده سرمایه دست افراد معدودی باشد تهدیدی برای همگان است. وجود شکاف اقتصادی که به لطف جهانی‌شدن و گسترش بسترهای ارتباطی پررنگ‌تر شده است، حس بی‌عدالتی را در مردم به وجود می‌آورد و باعث بالا رفتن انتظارات از دولت می‌شود و همین اعتماد مردم به‌نظام حاکم را از بین می‌برد؛ و از بین رفتن این اعتماد رشد سرمایه‌داری را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

بازسازی این اعتماد در امریکا را می‌توان در چهار مرحله زیر خلاصه کرد:

تقویت رشد بهره‌وری، مبارزه با افزایش نابرابری، ایجاد فرصت‌های شغلی برای متقاضیان و درنهایت ایجاد اقتصادی انعطاف‌پذیر.

پویایی اقتصاد

باوجود رشد سریع فناوری در امریکا در دهه‌های اخیر، بهره‌وری رشد چندانی نداشته است و از طرفی بدون رشد اقتصادی سریع نمی‌توان دستمزد نیروی کار را افزایش داد.

یکی از دلایل رکورد اقتصادی کاهش سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و دولتی در طول بحران اقتصادی است. یکی از راه‌های رهایی از این رکورد اصلاح قوانین مالیاتی به‌منظور کاهش قیمت‌ها و سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه عمومی است.

علی‌رغم سایر جوامع، تجارت در رونق اقتصادی امریکا سهم عمده‌ای داشته است. به همین دلیل برای ایجاد فرصت‌های برابر برای کارگران و کسب‌وکارها و به‌عنوان راه‌حلی برای خروج از رکورد، برای تصویب مشارکت در تجارت ترانس آتلانتیک و اقیانوس آرام و سرمایه‌گذاری با اتحادیه اروپا تلاشم را خواهم کرد.

مسئله بعدی نابرابری است که در امریکا بیشتر از سایر نقاط خود را نشان داده است. در سال 1997 یک درصد از خانواده‌های آمریکایی حدود 7 درصد از درآمدها را به خود اختصاص می‌داند، این میزان تا سال 2007 به 17 درصد رسید.

البته در سال‌های اخیر نرخ رشد درآمد خانواده‌های کم‌درآمد و متوسط بیشتر از همتایان مرفه خود بوده است و تا سال 2017 این میزان به 18 درصد خواهد رسید. البته با تصویب قانون مالیاتی جدید برای افرادی با درآمد بالای 8 میلیون دلار در سال امید می‌رود این وضع بهبود پیدا کند برنامه‌هایی از قبیل:

افزایش حداقل دستمزدها، گسترش اعتبار، محدود کردن معافیت‌های مالیاتی افراد پردرآمد، تعدیل هزینه تحصیلی دانش آموزان سخت‌کوش و دستمزد برابر مرد و زن در کارهای یکسان برنامه‌هایی است که در کنترل رشد نابرابری به ما کمک خواهد کرد.

ویژگی سوم یک اقتصاد موفق ایجاد فرصت‌های شغلی برای نیروی متقاضی کار است.

امریکا بعد از پشت سر گذاشتن بحران نیروی کاری که در سال‌های 1953 با آن روبه‌رو شد بازهم از سال 2013 به بعد با این معضل روبه‌رو است. راه‌های زیادی برای نگه‌داشتن نیرو کار در بازار در نظر گرفته‌شده است ازجمله: بیمه دستمزد کارگران، تسهیل امکان تحصیل و آموزش شیوه‌های کاریابی. به‌علاوه اصلاح سیستم کیفری و عدالت مورد استقبال هر دو حزب قرارگرفته است و اگر تصویب شود می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

ایجاد نظام اقتصادی منعطف

بحران اقتصادی درواقع هشداری برای ساختن نظام اقتصادی پویا است که بدون چپاول آینده وضعیت موجود را بهبود بخشد. بازار آزاد زمانی می‌تواند رشد کند که رقابت در آن عادلانه و به‌منظور پیشگیری از بحران قوانینی در آن تعریف‌شده باشد. اصلاحات انجام‌شده بعد از بحران اقتصادی سیستم اقتصادی را باثبات‌تر کرده است اصلاحاتی از قبیل افزایش سرمایه بانک‌ها، کاهش وابستگی به تأمین مالی کوتاه‌مدت و افزایش نظارت بر مؤسسات مالی و بازار.

البته باوجوداین اصلاحات همچنان سیستم‌های بانکی و امور مالی مسکن آسیب‌پذیر هستند. منتقدان در بررسی شرایط اغلب از پیشرفت‌های حاصل چشم‌پوشی می‌کنند و کل سیستم را زیر سؤال می‌برند. البته جای بحث نیست که پیشرفت ما را آسیب‌پذیرتر کرده است و باید برای مقابله با شوک‌های احتمالی آماده‌باشیم.

در دولت من 1.4 تریلیون دلار به حمایت از اقتصاد اختصاص داده شد و با طرح‌هایی که به‌منظور افزایش صرف انرژی تنظیم می‌شد، مخالفت کردم. البته برخی اتفاقات نظیر ریاضت اقتصادی خواست من نبود. و از طرف کنگره تحمیل شدند.

رئیس‌جمهور بعدی باید بیشتر روی حمایت از خانواده‌ها تمرکز کند و با افزایش بیمه بیکاری در برابر ضربه‌های اقتصادی سخت از آن‌ها محافظت کند. علاوه بر این نباید از نقش تغییرات آب‌وهوای بر اقتصاد غافل شد. امریکا در بخش مصرف انرژی 6 درصد کاهش آلایندگی داشته است که به‌نوبه خود می‌تواند به پیشبرد اهداف توافق پاریس کمک کند.

برچسب ها : آمریکا,باراک اوباما,اکونومیست,پوپولیست,سیاست,مهاجرت,اقتصاد آمریکا,اوباما,اقتصاد,amrica,iran,pppulist,obama,barack obama,policy,,,

  • نوشته شده توسط : مدیریت سایت
  • شنبه 6 آذر 1395
  • دیدگاه : 0
دیدگاه شما
قیمت دلار پرداخت آنلاین : 4850 تومان

مقدار ارز مورد نظر :تومان

با 7 درصد کارمزد

افزایش اعتبار