سه شنبه 29 اسفند 1396
قیمت دلار پرداخت آنلاین 4850 تومان
info@nic-pay.com
02188621390

دلایل افزایش قیمت دلار در دو هفته گذشته

دلایل افزایش قیمت دلار در دو هفته گذشته

از دو هفته‌ی گذشته شاهد روند صعودی در افزایش قیمت دلار بوده‌ایم که این موضوع برای شرکت‌های صادر یا واردکننده‌ی کالا به کشور نگرانی‌هایی را در پی داشته است. طبق نظر مسئولان کشور این روند موقتی است و با پایان یافتن سال، مانند سال گذشته شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود. اما چه عواملی باعث بروز چنین اتفاقی می‌شوند؟

فرضیاتی درباره افزایش قیمت دلار می‌توان مطرح کرد اما بدون داشتن آمار و اطلاعات دقیق هیچ یک از این فرضیات قابل اثبات نیستند.

اولین فرضی که مطرح است، افزایش 5 درصدی قیمت جهانی دلار نسبت به سایر ارزهاست که می‌تواند در افزایش قیمت دلار در ایران هم تأثیر بگذارد. این قیمت از آذرماه سال 93 تا آذرماه سال 95، 14 درصد افزایش داشته است.

فرض بعدی افزایش سفرها در روزهای تعطیلات ژانویه و کریسمس می‌باشد که باعث می‌شود تقاضا برای دلار افزایش یابد و این به افزایش قیمت دلار دامن می‌زند.

فرض دیگری که بعضی از متخصصین مطرح می‌کنند، این است که دولت و بانک مرکزی، برای سنجش میزان کشش قیمت دلار در بازار، آن را رها کرده‌اند و برای کم کردن قیمت آن فشاری وارد نمی‌کنند تا بتوانند از این طریق، دلار را تک نرخی کنند.

علاوه بر این‌ها شرکت‌های زیادی هستند که با تقویم میلادی کار می‌کنند و با پایان یافتن سال میلادی مجبورند مقادیری ارز از کشور خارج کنند که این امر نیز موجب افزایش قیمت دلار در کشور می‌شود.

قیمت دلار در یک ماه گذشته 3240 تومان بوده است و امروز با افزایش 21.9 درصدی به 3950 تومان رسیده است. پیش بینی می‌شود که دولت تا اوایل سال 96 قیمت دلار را تک نرخی نماید و این قیمت در بازه‌ی 4000 تا 4500 تومان خواهد بود.

برچسب ها : دلار,افزایش قیمت,

  • نوشته شده توسط : مدیریت سایت
  • چهار شنبه 15 دی 1395
  • دیدگاه : 0
دیدگاه شما
قیمت دلار پرداخت آنلاین : 4850 تومان

مقدار ارز مورد نظر :تومان

با 7 درصد کارمزد

افزایش اعتبار