سه شنبه 29 اسفند 1396
قیمت دلار پرداخت آنلاین 4850 تومان
info@nic-pay.com
02188621390

پی پال چیست؟

پی پال چیست؟

شرکت آمریکایی پی‌پال (Paypal) که در لغت به معنای "پرداخت کن رفیق" است، امروزه یکی از بزرگترین، معتبرترین و شناخته‌ شده‌ترین شرکت‌هایی است که در حوزه بازرگانی الکترونیک و یا خدمات پرداخت آنلاین فعالیت می‌کند. در حقیقت پی پال بستری را ایجاد می‌کند که کاربران در آن می‌توانند با راحتی بیشتری در مقایسه با ویزا کارت و مستر کارت از طریق حساب کاربریشان انتقال وجه داشته باشند.

این شرکت در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد و در ابتدا مورد حمله هکرها قرار گرفت تا جایی که در برخی از ایالت‌های آمریکا اجازه فعالیت نداشت. ولی سادگی و امنیتش باعث شد که به مرور خریداران بیشتری به آن علاقه مند شوند و فروشندگان هم از آن پشتیبانی کنند.

بخش زیادی از سهام این شرکت در سال ۲۰۰۲ توسط شرکت eBay خریداری شد. شرکت eBay را می‌توان بزرگترین حراجی اینترنتی دنیا دانست که با خرید پی پال قدرت بیشتری هم بدست آورد چرا که می‌توانست تمام فرآیند فروش کالا و دریافت پول را زیر نظر داشته باشد و سرویس بهتری به مشتری‌ ارائه دهد. شرکت پی پال در حال حاضر بیش از ۱۶۵ میلیون کاربر فعال دارد و در بیش از ۱۰۰ کشور نمایندگی تاسیس کرده‌است و به ۲۶ واحد پولی خدمات ارائه می‌نماید. 

برای استفاده از خدمات پی پال می‌بایست حساب کاربری مجازی درست کرد که به آن حساب پی پال یا اکانت پی پال هم می‌گویند. شماره این حساب آدرس ایمیل است و اطلاعات شخصی (نام، آدرس و ...) افتتاح کننده حساب، سابقه تراکنش‌های مالی، حواله‌های فرستاده شده و درخواست‌های مالی او از جمله مواردی است که در آن ذخیره می‌شود. این حساب‌ها هیچ‌گونه محدودیت زمانی ندارند و به موجودی داخل آن‌ها، اصطلاحا «دلار پی پال» می‌گویند که ممکن است به دیگر پول‌های رایج کشورها (یورو، لیر یا دلار استرالیا) هم باشد. 

برای فعال سازی امکانات پی پال پس از تشکیل حساب کاربری، می‌بایست حساب را به وسیله اتصال به یک حساب بانکی، کارت اعتباری یا نقدی تایید کرد. پس از تایید شدن می‌توان مبالغ ارزی موجود در حساب بانکی یا موجودی ارزی کارت اعتباری یا نقدی را به پی پال منتقل کرد و از سیستم انتقال وجه آن استفاده کرد.

حساب‌ کاربری پی پال می‌تواند یکی از انواع برتر ( Premier)، شخصی (Personal ) و یا تجاری ( Business ) باشد که می‌بایست هنگام ایجاد حساب آن را تعیین کرد. البته امکان تغییر نوع حساب همواره وجود دارد و حساب‌های برتر و تجاری پی پال امکانات بیشتر و محدودیت‌های نسبتا کمتری دارند. 

مدل درآمدی پی پال وابسته به کارمزدی است که از تعداد زیاد تراکنش روزانه‌اش دریافت می‌کند. به علاوه مطابق توافقنامه کاربری پی پال،  که تک تک کاربران در هنگام ایجاد حساب کاربری آن را می‌پذیرند، این شرکت مالک همه سودی است که از سرمایه‌های موجود در حساب کاربرانش ایجاد می‌شود و حق دارد آن را از شبکه پی پال خارج کند.  بدین ترتیب این شرکت همواره سعی می‌کند تا با ارائه بهترین خدمات، تعداد کاربرانش را بیشتر و بیشتر کند.

داشتن حساب پی پال این امکان را به کاربر می‌دهد که نزدیک به ۹۵% خریدهای اینترنتی خود را انجام دهد. علاوه بر خرید از سایت  eBay، شارژ پنل دامین وب سایت‌ها، خرید هاست یا سرور، انتقال پول به حساب شخصی دیگر، خرید کالا، کتاب، مقاله یا لایسنس نرم افزار از سایت‌های خارجی، ثبت نام آزمون‌ها، کنفراس و سمینار و مشترک شدن مجلات خارجی را به راحتی می‌توان با پی پال انجام داد.
دیگر کاربرد مهم حساب پی پال این است که بدون نیاز به حواله بانکی به وسیله صرافی‌ها و یا خرید کارت اعتباری، می‌توان مبلغ مورد نظر را به هر واحد ارزی برای اشخاص، شرکت‌ها و یا وب سایت‌های خارجی ارسال کرد.

پیرو قوانین تحریمی ایالات متحده، شرکت پی پال به کاربران ایرانی سرویس دهی ندارد و همین امر باعث شده‌است که شرکت‌های داخلی که در حوزه پرداخت ارزی فعالیت می‌کنند، پیشنهاد‌های متنوعی را برای کاربران ایرانی مطرح سازند. البته به عملکرد این شرکت نقدهایی هم وارد است چرا که بسیاری از قوانین و مقررات مربوط به بانک‌ها را رعایت نمی‌کند. مثلا پی پال هیچ تعهدی برای پرداخت سود به موجودی حساب‌های کاربرانش ندارد، هرگز به کسی وام نمی‌پردازد و برای انتقال موجودی حساب به دیگر افراد پس از دریافت حکم های قضایی ساز و کاری در آن دیده نشده‌است.

همچنین پی پال در رابطه با اختلافات افراد خودش قضاوت می‌کند و به هیچ نهادی پاسخگو نیست. بدین ترتیب بنا بر تشخیص پی پال ممکن است دسترسی کاربری قطع و یا محدود شود و موجودیش ضبط گردد. این مشکلات به علت طولانی و پیچیده بودن موافقتنامه‌های موجود در سایت پی پال و عدم اطلاع بسیاری از کاربران دردسرهای زیادی را به وجود می‌آورد که عموما قابل پیگیری نیست.

برچسب ها : پی پال,پی پال چیست,پی پل,paypal,ایبی,ebay,حواله,,,

  • نوشته شده توسط : مدیریت سایت
  • یکشنبه 9 آبان 1395
  • دیدگاه : 1
دیدگاه شما
قیمت دلار پرداخت آنلاین : 4850 تومان

مقدار ارز مورد نظر :تومان

با 7 درصد کارمزد

افزایش اعتبار